Curs DOAR pentru Cadrele Didactice

• Credite: 20
  • Actualizat: 29-01-2024 - 07:25
Educație remedială: tulburarile de invatare si de comportament la elevi - Calificare & specializare / Asociatia Phoenix

Educație remedială: repere teoretice şi practice ale tulburării de învățare şi de comportament la elevi

Curs autorizat de Ministerului Educației şi acreditat cu 20 credite profesionale transferabile prin Ministerului Educației

Aviz Ordinul ministrului/Decizia nr. 5291 din 04.08.2023

CURSUL ESTE ORGANIZAT DOAR LA CERERE PENTRU UN GRUP DE MIN. 25 PERS.

NU SE FAC ÎNSCRIERI ŞI NU SE EFECTUEZATĂ PLATA DECÂT DACĂ FACEŢI PARTE DIN GRUP ORGANIZAT DE O PERSOANĂ DESEMNATĂ DE CĂTRE ASOCIAŢIE.

PERIOADA DE DESFĂȘURARE SE VA STABILI DE COMUN ACORD.

Costul cursului: de la 600 ron la 400 ron/pers.  DAR  *numai pentru grup de min. 25 pers.

NOU !!! - Plata se poate realiza online prin Mobilpay Netopia cu Cardurile Prima de carieră didactică - Pluxee (Sodexo)

!!! Plata se efectueza NUMAI după ce aţi contactat Asociaţia Phoenix prin Organizatorul grupului dvs.

Activitățile de formare se vor desfășura:

- în sistem blended-learning (incluzând componenta față-în-față și componenta online).

Tematică (Extras):

Modul I: Procedee de abordare a copiilor cu tulburări de învățare şi de comportament

1. Noțiuni de bază privind tulburările de învățare şi de comportament. Aspecte teoretice privind cerințele educaționale speciale. Conceptul de educație remedială și domenii de intervenție.

2. Descrierea principalelor tulburări de învățare şi de comportament la elevi.

3. Evaluarea psihopedagogică a elevilor cu tulburări de învățare și de comportament.

Modul II: Metode și instrumente de lucru în ameliorarea tulburărilor de învățare şi de comportament

1. Materiale informative utile cadrului didactic în lucrul cu copiii cu tulburări de învățare şi tulburări de comportament.

2. Strategii de intervenție remedială pentru elevii cu tulburări de învățare şi de comportament.

3. Metode și tehnici de învățare eficiente pentru elevii cu dificultăți de învățare şi tulburări de comportament.

4. Construirea unui plan individualizat. Proiectarea demersului educaţional.

5. Tehnologii și resurse educaționale remediale pentru a sprijini elevii cu tulburări de învățare și de comportament, inclusiv cei cu nevoi educaționale speciale.

DIPLOMELE/CERTIFICATELE ELIBERATE DE ASOCIAȚIE PENTRU PROGRAMELE PARCURSE:

1. Certificatul programului de formare cu număr de 20 credite transferabile Ministerului Educației și competențele obținute.

2. Diplomă de participare cu număr de ore.

PERSOANA DE CONTACT PENTRU DETALII SI INSCRIERI:

Psiholog/Psihoterapeut COMANEANU MARIA

Email: comaneanu_maria@yahoo.com
Tel: 0734.21.88.55
Site: www.asociatia-phoenix.ro

• 2024 25 Mar
    Cost/pers

400.00 lei

Locatie

ONLINE

• 2024 31 Ian
    Cost/pers

400.00 lei

Locatie

Ai nelamuriri cu privire la desfasurarea cursului?

Pune o intrebare si iti vom raspunde-n cel mai scurt timp